Cinematic Intelligence Agency Trenchcoat Awards 2004

And the nominations are...

[ Best actor from another species | Best actor with a penis ]

[ Best actor with a uterus | Best animated film | Best Australian or New Zealand film ]

[ Best biography, documentary or true drama | Best cinematographer | Best composer ]

[ Best cop or lawyer | Best criminal | Best film | Best film with subtitles ]

[ Best non-heterosexual character | Best penis with an actor | Best romantic comedy ]

[ Best script | Best sequel, prequel or remake | Best special effects | Best teen | Best white trash ]

[ Best war | Funniest comedy | Worst film ]

[ More films and movies ]

The nominees for best script are:

Thomas McCarthy for The station agent
Nikki Reed and Catherine Hardwicke for Thirteen
Patty Jenkins for Monster
Gus Van Sant for Elephant
Jerusha Hess and Jared Hess for Napoleon Dynamite
James Wan and Leigh Whannell for Saw

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best cinematographer are:

Justine Kerrigan for Lost things
Bruno Delbonnel for A very long engagement (Un long dimanche de fiançailles)
Andrew Dunn for Stage beauty
Christopher Doyle for Hero (Ying xiong)
Dong-hyeon Baek for Spring, summer, autumn, winter... and spring (Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom)
Harris Savides for Elephant

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best composer are:

Carlo Giacco for Lost things
Andrew Lloyd Webber for Andrew Lloyd Webber's The phantom of the opera
George Fenton for Stage beauty
Dun Tan for Hero (Ying xiong)
Benoît Charest and Mathieu Chedid for The Belleville Triplets (Les triplettes de Belleville)
Josh G Abrahams, Rob Dougan, David Hobson and Paul Van Dyk for One perfect day

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best film with subtitles are:

Infernal affairs (Wu jian dao)
The Belleville Triplets (Les triplettes de Belleville)
Monsieur Ibrahim (Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran)
The return (Vozvrashcheniye)
The motorcycle diaries (Diarios de motocicleta)
A very long engagement (Un long dimanche de fiançailles)

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best romantic comedy are:

Under the Tuscan sun
Love's brother
Jersey girl
Bridget Jones: the edge of reason
Wimbledon
The terminal

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best film are:

Infernal affairs (Wu jian dao)
Thirteen
Kill Bill: Volume 2
The Belleville Triplets (Les triplettes de Belleville)
Monsieur Ibrahim (Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran)
Spider-man 2

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best actor/s with a penis are:

Andy Lau and Tony Leung Chiu Wai in Infernal affairs (Wu jian dao)
Billy Crudup in Stage beauty
Jon Heder in Napoleon Dynamite
John Howard in A man's gotta do
Omar Sharif in Monsieur Ibrahim (Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran)
Jamie Foxx in Collateral

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best actor with a uterus are:

Patricia Clarkson in The station agent and Pieces of April
Evan Rachel Wood in Thirteen
Charlize Theron in Monster
Uma Thurman in Kill Bill: Volume 2
The cast of Osama
Audrey Tatou in A very long engagement (Un long dimanche de fiançailles)

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best actor from another species are:

The sharks (uncredited) in Open water
Odie in Garfield
Hellboy in Hellboy
The cat and dog in Meet the Fockers

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best penis with an actor are:

Little Kip Pardue in Rules of attraction
Little Mark Ruffalo in In the cut
Little Michael Pitt in The dreamers

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for worst film are:

Dickie Roberts: former child star
Stuck on you
Anchorman: the legend of Ron Burgundy
De-lovely
Soul Plane
Ella enchanted

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best sequel, prequel or remake are:

Connie & Carla
Chronicles of Riddick
Spider-man 2
Shrek 2
Harry Potter and the prisoner of Azkaban
Kill Bill: Volume 2

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best Australian or New Zealand film are:

One perfect day
Strange bedfellows
Thunderstruck
Under the radar
Lost things
A man's gotta do

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for funniest comedy are:

The Belleville Triplets (Les triplettes de Belleville)
Shrek 2
Connie & Carla
Napoleon Dynamite
The actors
Dodgeball: a true underdog story

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best effects are:

The day after tomorrow
The forgotten
Harry Potter and the prisoner of Azkaban
The Passion of the Christ
Spider-man 2
Troy
Underworld

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for best white trash are:

Sue (Lauren Graham) in Bad Santa
Uncle Rico (Jon Gries) in Napoleon Dynamite
Eddy (John Howard) in A man's gotta do
Charlene (Estella Warren) in The cooler
Aileen "Lee" Wuaronos (Charlize Theron) in Monster
Finbar McBride (Peter Dinklage) in The station agent

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for the best non-heterosexual character are:
Paul Denton (Ian Somerhalder) in Rules of attraction
Michael (Robin de Jesus) in Camp
Aileen "Lee" Wuaronos (Charlize Theron) and Selby (Christina Ricci) in Monster
The cast of Connie & Carla
Cole Porter (Kevin Kline) in De-lovely
Edward "Ned" Kynaston (Billy Crudup) in Stage beauty

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for the best cop or lawyer are:

Thomas Mackelway (Aaron Eckhart) in Suspect Zero
Zatoichi (Takeshi "Beat" Kitano) in Zatoichi (Zatôichi)
Robert Scott (Val Kilmer) in Spartan
Chan Wing Yan (Tony Leung Chiu Wai) in Infernal affairs (Wu jian dao)

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for the best criminal are:

Lau Kin Ming (Andy Lau) in Infernal affairs (Wu jian dao)
Aileen "Lee" Wuaronos (Charlize Theron) in Monster
The Bride/Black Mamba (Uma Thurman) in Kill Bill: Volume 2
The Father (Konstantin Lavronenko) in The return (Vozvrashcheniye)
Eddy (John Howard) in A man's gotta do
Willie T Soke (Billy Bob Thornton) and Marcus (Tony Cox) in Bad Santa

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for the best war are:

A very long engagement (Un long dimanche de fiançailles) for WWI
Team America: World Police for the War on Terror
Hero (Ying xiong) for the unifying wars in China
The Alamo for the Mexico/USA war
Bon voyage for WWII
Troy for the Greece/Troy War

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for the best teen movie are:

One perfect day
Camp
Thirteen
Elephant
Napoleon Dynamite
Lost things

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for the best biography, documentary or true drama are:

Be and to have, To (Être et avoir)
Bus 174 (Ônibus 174)
Monster
The motorcycle diaries (Diarios de motocicleta)
Osama
Super size me

And the winner is...

[ More nominations ]

The nominees for the best animation are:

The Belleville Triplets (Les triplettes de Belleville)
Garfield
Team America: World Police
The Incredibles
Shrek 2
Steamboy

And the winner is...

[ More nominations ]